Krzysztof Skrzypski - Kandydat do Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie
* 46 lat, mieszkaniec ul. Jagiellońskiej
* Mąż i ojciec dwójki dzieci* Od urodzenia mieszkam na Przymorzu Wielkim
* Pracuję w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, które swoją siedzibę ma w budynku przy ul. Jagiellońskiej 11. W Stowarzyszeniu prowadzę Warsztat Terapii Zajęciowej dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
* Od 2011 roku aktywnie włączam się z życie dzielnicy i miasta: jestem inicjatorem powołania Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie; współtwórcą ławeczki i zagospodarowywania placu zabaw przy ul. Jagiellońskiej 28; autorem „Ogrodu dla motyli” przy ul. Tysiąclecia 13 A oraz mini stref dla motyli znajdujących się na terenie Przymorza Wielkiego; autorem i koordynatorem takich projektów grantowych jak: Skwerek na spacerek, Ogród sensoryczny, Kronika naszej dzielnicy, Gdański Piknik Ekologiczny (3 edycje) i inne.
*Byłem Radnym Dzielnicy Przymorze Wielkie pierwszej i drugiej kadencji; pełniłem funkcję Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Przymorze Wielkie obu kadencji.
* Jestem autorem takich zwycięskich projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku jak: Aktiv Park Przymorze, remont chodnika wzdłuż ulicy Jagiellońskiej, budowa 6 stacji napraw rowerów, nasadzenia drzew czy doświetlenie 4 przejść dla pieszych na ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pomiędzy ulicami Jagiellońska /Piastowska.
* Za zaangażowanie i codzienną pracę na rzecz równych szans i sprawiedliwości społecznej oraz przeciwdziałanie dyskryminacji wśród mieszkanek i mieszkańców Gdańska, otrzymałem w grudniu 2018 roku z rąk Prezydenta Pana Pawła Adamowicz Gdańską Nagrodę Równości.
* W Plebiscycie Gdańsk Miastem Przedsiębiorczych zająłem II miejsce w kategorii „Przedsiębiorczość społeczna”.
MOJE PROPOZYCJE DLA PRZYMORZA WIELKIEGO:
1. BIBLIOTEKI
Dlaczego? Na terenie naszej dzielnicy działają trzy filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej: „Na fali”, ul. Jagiellońska 8, „Biblioteka naukowa”, ul. Obrońców Wybrzeża 3 oraz „Babie lato”, ul. Opolska 3. Wszystkie trzy istnieją od bardzo dawna i są ważnym miejscem na mapie Przymorza wielkiego. Spełniają rolę centrów działań kulturalnych. Są miejscami spotkań warsztatowych rozwijających zainteresowania mieszkanek i mieszkańców. Pełnią funkcję integrującą. Aby móc spełniąc swoją rolę wymagają kompleksowego wsparcia finansowego – zarówno w zakresie doposażenia w sprzęty oraz księgozbiór, jak i w infrastrukturę. Dużą trudnością jest dostęp do nich. Wszystkie trzy filie znajdują się na piętrach w budynkach bez wind, które są wynajmowane od PSM Przymorze. Zbudowanie do nich wind to ogromny koszt, na który w tej chwili nikt nie może sobie pozwolić. W tym zakresie potrzebne są rozmowy pomiędzy stronami i tutaj moim zadaniem jako Radnego może być organizowanie i koordynowanie takich spotkań. Ponadto, chciałbym również współpracować z kierownictwem bibliotek przy wypracowywaniu koncepcji rozwoju przymorskich bibliotek na kolejne lata (w pewnym zakresie już w takich rozmowach uczestniczę – temat jest ważny i złożony – wymaga czasu i zaangażowania ze wszystkich stron – i ciągłości, a nie od wyborów do wyborów).
2. KLUBY OSIEDLOWE
Na terenie naszej dzielnicy działają trzy kluby osiedlowe: Piastuś, Bolek i Lolek oraz Maciuś I. Wszystkie powstawały wraz z budową naszego osiedla. Są więc z nami „od zawsze”. Ich rola jest nieoceniona. Wychowały rzeszę młodych ludzi, wspierały seniorów, organizowały czas wolny dla mieszkanek i mieszkańców dzielnicy. I NADA TO ROBIĄ. W mojej ocenie ich istnienie jest i będzie WAŻNĄ częścią naszej lokalnej tożsamości. Wymagają jednak dofinansowania, zarówno w infrastrukturę jak i w ofertę. Kluby są własnością PSM Przymorze, a co za tym idzie – każdej i każdego z członków spółdzielni.. To ważne, byśmy mieli świadomość, że ich funkcjonowanie to nasza wspólna sprawa. Od wielu lat mówi się o sensie ich istnienia – jedni chcieliby je zamknąć, a budynki wynająć komercyjnie; inni uważają, że powinno zostać tak jak jest. A ja uważam, że istnieć powinny, wart jednak zastanowić się nad ich formułą w najbliższej przyszłości. W tym celu, już w zeszłym roku głośno mówiłem potrzebie zawiązania koalicji składającej się z szerokiej grupy reprezentującej różne punkty widzenia. Później na piśmie wróciłem do tematu w czerwcu podczas Walnego Zebrania PSM Przymorze składając w tej sprawie wniosek. Uważam, że nie da się uciec od takiej koalicji i rozmowy. Jest to niezbędny i bardzo ważny krok ku przyszłości. Na pewno wymaga od nas otwartości na rozmowę, na zmianę, na podejmowanie trudnych decyzji. Ale czy nie warto podjąć ten trud, dla dobra nas wszystkich?
Jako radny chciałbym skupić się na powołaniu koalicji, która wypracowałaby rozwiązania dotyczące bezpiecznej przyszłości naszych klubów.
3. DOSTĘPNOŚĆ
To ważny i cały czas aktualny temat, o którym trzeba głośno mówić, szukać rozwiązań i źródeł finansowania zewnętrznego – by żyło nam się lepiej i bezpieczniej.
Na pewno w pierwszej kolejności przydałby się nam audyt całej przestrzeni naszej dzielnicy – wykaz wszystkich niedogodności, barier, które ograniczają swobodne poruszanie się po Przymorzu Wielkim. Czasami będą to drobne korekty/poprawki do załatwienia „od ręki”. Innym razem potrzebne większego nakładu czasu i pieniędzy. Jako radny chciałbym skupić się na pozyskaniu grupy chętnych osób do wspólnej pracy na rzecz audytu.
Pozostaję do Państwa dyspozycji:
e-mail: k.skrzypski@przymorzewielkie.pl
facebook/Na Przymorzu Wielkim